Om Christian
Fokus i mine opgaver og tilgang er sammen med brugere (borgere), fagfolk og forskere at skabe viden om udfordringer for børn, unge og voksne i udsatte positioner. Og at afdække samt udvikle indsatser, der kan løse disse udfordringer, så flere udsatte får bedre liv.
Mine specialer er
- Social innovation, dvs. at udvikle, modne og implementere (nye) indsatser, der skaber social værdi, som kan dokumenteres.
- Relationel koordinering og samarbejde på tværs af forvaltninger og sektorer og med brugere samt civilsamfund. Min erfaring er, at den reelle værdi skabes i dette samspil.
- Datadreven refleksion over praksis, der skaber læring og forbedring af indsats. Data kan både være kvalitative (observationer, udsagn m.m.) og kvantitative via gode og meningsfulde måleredskaber (fx FIT, WHO-5).
Jeg hjælper ledere og politikere med at styre og lede den kompleksitet, der er på velfærdsområderne. Og jeg understøtter medarbejdere i myndigheds- og udførende positioner i at udføre deres kerneopgaver med fokus på læring og faglig udvikling samt trivsel.
Baggrund
Jeg er uddannet cand.merc.(fil.) – filosofi på CBS – hvor jeg har dyrket disciplinen: at forstå vores komplekse verden og omsætte store tanker og ideer i praksis. Jeg har arbejdet i 10 år som konsulent, hvor jeg har rådgivet ministerier, styrelser og kommuner samt andre organisationer i forhold til udvikling af socialområdet. Kommer senest fra en programlederstilling i en kommune, hvor jeg bl.a. har implementeret et stort velfærdsudviklingsprogram, som har skabt bedre sammenhængende borgerforløb for kommunens udsatte borgere.
Når jeg ikke er i SUS …
… findes jeg typisk i vores dejlige have med jord under neglene eller med en skruemaskine i gang med at snedkerere et møbel eller et orangeri. Jeg nyder samværet med min dejlige kone og børn, ture i skoven og til storbyer og ikke mindst en god gang fodbold, hvis der ikke lige er en god serie eller film.