
Evaluering af brugerlæreruddannelsen
Mennesker med sindslidelser fungerer som brugerlærere og formidler egne erfaringer til fagfolk.
Brugerlæreruddannelsen blev etableret som led i den treårige informationskampagne SamfundSind, der ophørte med udgangen af 2001. I alt 55 personer gennemgik uddannelsen. Formålet var at kvalificere mennesker med egne erfaringer med sindslidelse til at blive centrale aktører i informationsarbejdet.
Større tolerance
Socialt Udviklingscenter SUS har for Socialministeriet evalueret uddannelsen.
Evalueringen viser, at uddannelsens formål er opfyldt. Gennem brugerlærernes formidling af egne oplevelser og erfaringer har fagfolk og andre fået muligheder for at tilegne sig viden om vilkår, som mennesker med sindslidelse lever under. Det har blandt andet givet mulighed for at udvikle større rummelighed og tolerance.
>> Kontakt
Dorthe Perlt, dp@sus.dk
>> Om projektet
Tidsperiode
2002-2003
Rekvirent
Socialministeriet
Udgivelse
Evaluering af brugerlæreruddannelsen. 2003.
Download som pdf

Socialt Udviklingscenter SUS - Nørre Farimagsgade 13 - 1364 København K - telefon 3393 4450 - fax 3393 5450 - email: sus@sus.dk