Digitalisering af dagsstruktur for mennesker med autisme
Et tværkommunalt samarbejde om at selvstændiggøre dagsstruktureringen for autistiske mennesker via digital teknologi
En velstruktureret dagligdag er som regel et vigtigt behov for mennesker med autisme. I dag opfyldes dette behov på bostederne ved hjælp af dagsplaner som personalet udvikler specielt til den enkelte beboer.
"Digitalisering af dagsstruktur" går ud på at demonstrere fordelene ved at implementere den nyudviklede teknologi MEMO Active, der som alternativ til den nuværende praksis har en række fordele:
>> Om projektet
Projektperiode
Februar 2010 – juli 2011
Rekvirent
Københavns Kommune
Hent et factsheet om projektet
>> Seneste nyt
Klik her og se YouTube-klip: Brian og Rosa fra Hjørnehuset i Gladsaxe fortæller om brugen af digital dagsstruktur.
Fra Alexandra Instituttet: Baseline rapport 2010
Midtvejsevaluering fra Alexandra Instituttet
Videomanualer til MemoActive kan nu ses på vores YouTube-kanal.
Målsætningsworkshop 12. april 2010
>>Hent flere materialer
Hent den afsluttende rapport - september 2011
Hent slutevalueringen - maj 2011
Hent midtvejsrapport - december 2010
12. november 2010
Hermed den nyeste og sidste opdatering til MemoActive.
Følg linket og læs trin-for-trin vejledningen.
http://www.abilia.dk/material/index.aspx?cat=257482&id=263707
Er der problemer med opdateringen af din MemoActive, kontakt
Sarinti Jacobsen, Sarinti.jacobsen@abilia.dk
Ny manualOpdatering af MemoActive
Minimering af billeder i Paint
>> Kontakt
Projektleder

Socialt Udviklingscenter SUS - Nørre Farimagsgade 13 - 1364 København K - CVR 19187632 - telefon 3393 4450 - e-mail: sus@sus.dk